Jak wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy?

Rozwój współczesnej technologii sprawia, że firmy, które pragną utrzymać się na rynku, muszą nadążać za zmianami i wdrażać najlepsze dla danej działalności rozwiązania. Bardzo popularnym z nich są systemy z rodziny ERP. Jest to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania organizacją. Obejmuje on najważniejsze dla każdej jednostki obszary biznesowe, a więc sprzedaż, księgowość, produkcję i inne. To narzędzie, które ułatwia prowadzenie firmy niezależnie od branży i wielkości. Cechą charakterystyczną jest to, że pozwala na pracę na jednej bazie danych. W konsekwencji informacje, które wprowadza się w jednym dziele, są widoczne dla wszystkich uprawnionych użytkowników. Na rynku istnieje wiele produktów, dlatego też nie jest łatwo wybrać odpowiedni system ERP. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Jak wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy Ingenes Data Studio, system ERP, modelowanie procesów biznesowych, elektroniczny obieg dokumentów
Ingenes Data Studio, system ERP, modelowanie procesów biznesowych, elektroniczny obieg dokumentów

Odpowiedni system ERP – rozwiązanie idealne dostosowanie do potrzeb i oczekiwań jednostki

Warto podkreślić, że systemy dostępne na rynku bardzo się od siebie różnią. Konkretna opcja w jednym przedsiębiorstwie może sprawdzić się wspaniale, natomiast w drugim wręcz przeciwnie. Funkcji jest albo za dużo, albo za mało. Ponadto, mogą nie przystawać do procesów działających w konkretnej firmie. Przed zakupem technologii, wraz z pracownikami trzeba zastanowić się, z jakimi trudnościami ma poradzić sobie system. Istotnym czynnikiem, który wpływa na decyzję, są najważniejsze elementy codziennego funkcjonowania biznesu.

Odpowiedni system ERP – otwartość na modyfikacje i ulepszenia

Rozwój jest nieodzownym elementem każdego biznesu. Jednostka, która nie wprowadza nowych rozwiązań, nie przetrwa i nie osiągnie sukcesu. Dlatego też nawet najlepiej dostosowany system ERP po pewnym czasie może już nie spełniać oczekiwań organizacji. 

Postęp technologiczny przebiega bardzo szybko. Wdrożona technologia musi być zatem elastyczna i otwarta na zmiany. Bezwzględnie musi być dopasowana do rozrastających się procesów biznesowych. Powinna bardzo dobrze integrować się z dodatkami, a także narzędziami, które pozwolą osiągnąć firmie zamierzony cel teraz, jak i w przyszłości.

Odpowiedni system ERP – wybór zaufanego producenta

Każda firma, która pragnie zainwestować w system ERP, powinna zwrócić uwagę czy program został stworzony przez przedsiębiorstwo dysponujące dużym doświadczeniem. Jest to pewnego rodzaju potwierdzenie, że produkt został sprawdzony przez wielu użytkowników. W tym przypadku istnieje również prawdopodobieństwo, że technologia będzie rozwijana przez długi czas. Dobra firma to taka, która uwzględnia potrzeby swoich klientów. Dlatego też zapewnia możliwość zgłaszania próśb dotyczących rozwijania konkretnej funkcjonalności.

Odpowiedni system ERP – elementy, które wchodzą w całościową cenę

Ważnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę podczas rozważania zakupu konkretnej technologii, jest całkowity koszt. Powinien obejmować nie tylko licencję, ale również wysokość kwoty za aktualizację po 12 miesiącach, szkolenia, migrację danych, czy też dodatkowe moduły. Przedsiębiorstwo, które zamierza wdrożyć system ERP, rozpatruje również aspekt dotyczący zwrotu z inwestycji. Warto zweryfikować to, jakie rezultaty można osiągnąć za pośrednictwem konkretnego oprogramowania i jak można je zmierzyć. Może okazać się, że czasem korzystniejszym rozwiązaniem będzie implementacja jedynie części dostępnych w ERP modułów, gdyż pozostałe potrzeby lepiej spełni system dedykowany pod konkretne procesy np. taki stworzony w Ingenes Studio. Na obecnym etapie rozwoju technologii, integracja i późniejsza współpraca systemów różnych producentów, w większości przypadków nie stwarza problemów.

Jak wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy, Ingenes Data Studio system ERP, elektroniczny obieg dokumentów, modelowanie procesów biznesowych,
Ingenes Data Studio system ERP, elektroniczny obieg dokumentów, modelowanie procesów biznesowych,

Odpowiedni system ERP – referencje i doświadczenie partnera wdrożeniowego

Uwzględnienie tych czynników pozwoli wybrać odpowiedni system ERP. Zastanawiając się nad zakupem konkretnej technologii, warto nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem Ingenes. Oferuje ona rozwiązania dokładnie dopasowane, których wdrożenie pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty. W ofercie można znaleźć systemy: Comarch ERP XL, a także Microsoft Dynamics 365.

Comarch ERP XL

Comarch ERP XL jest to rozbudowane oprogramowanie klasy ERP. Produkt składa się z kilkunastu współpracujących ze sobą modułów. Optymalna konfiguracja, a także liczba bloków dobierana jest na podstawie bardzo dokładnej analizy potrzeb konkretnej organizacji. Ciekawe jest to, że wraz z rozwojem jednostki system bez trudności można rozbudowywać o kolejne obszary, nie tylko te stworzone przez Comarch, ale również dedykowane dla konkretnego przedsiębiorstwa, ich odpowiedniki autorstwa Ingenes. System dostępny jest również w wersji Saas (Software as a Service). W tym modelu licencjonowania jest on oferowany w formie zdalnego dostępu internetowego. To sprawia, że jest jednym z najczęściej kupowanych systemów ERP w Polsce.

Microsoft Dynamics 365

Jest to połączenie kilku rozwiązań od Microsoft: oprogramowania CRM, systemu ERP oraz mniejszych modułów. Występuje w kilku wersjach podstawowych i rozszerzonych. Dzięki temu firmy mogą zarządzać każdym obszarem swojej działalności i przyczyniać się do podnoszenia swojej efektywności, innowacyjności, a także konkurencyjności. Co więcej, system jest zintegrowany z platformą Office 365 i siecią społecznościową LinkedIn. W przypadku chęci uproszczenia zarządzania niektórymi obszarami (np. modelowaniem ścieżek obiegu dokumentów), można system Microsoftu zintegrować z modułem Ingenes Workflow.

Jesteś zainteresowany oprogramowaniem dla firm? Skontaktuj się z nami.

Kontakt