Czy praca zdalna może być efektywna?

Jeszcze do niedawna praca zdalna kojarzyła nam się głównie ze skręcaniem długopisów albo wypełnianiem internetowych ankiet. Z domu pracowały czasem kobiety w ciąży lub te opiekujące się małymi dziećmi. Słowem, była to praca niejako na pół gwizdka, a nie pełnoetatowe zajęcie. Tymczasem obecna sytuacja dość radykalnie zweryfikowała ten pogląd. Dla wielu pracowników praca zdalna stanowi obecnie jedyne źródło utrzymania i dochodu. Jednak czy praca zdalna może być efektywna zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy?

Czy praca zdalna może być efektywna Ingenes Data Studio modelowanie procesów biznesowych, elektroniczny obieg dokumentów
Ingenes Data Studio modelowanie procesów biznesowych, elektroniczny obieg dokumentów

Na czym polega praca zdalna?

Polega ona na wykonywaniu swoich obowiązków zdalnie, czyli na odległość, najczęściej z domu lub z innego miejsca niebędącego zakładem pracy. Dopiero od niedawna, bardzo powoli, praca zdalna zaczyna być traktowana jako poważne zajęcie, które może być realnym źródłem utrzymania. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości, czy da się pracować z domu i czy takie działania są w ogóle wydajne.

Czy praca zdalna może być efektywna?

Negatywne przekonania wobec pracy na odległość mają swoje solidne podstawy. Już w PRL’u przyjęło się bowiem uważać etat za coś świętego. Comiesięczna pensja z tego tytułu była niepodważalna, bez względu na zakres faktycznie wykonanych zadań. Nikt jeszcze wówczas nie wyobrażał sobie nawet, że można pracować zdalnie. I nie chodzi tu jedynie o to, że brak było zaplecza technicznego, które umożliwiłoby nadzór i rozliczanie pracowników z wykonywanych zadań. Był to pogląd głęboko zakorzeniony w ludzkiej świadomości.

Paradoks polegał na tym, że choć etatowy pracownik przebywał w zakładzie pracy ustawowe 8 godzin, nie zawsze faktycznie wykonywał swoje obowiązki w tym czasie. Jednak już sama obecność wystarczała, aby uznać, że pracuje. Czas spędzony w domu lub gdziekolwiek poza zakładem pracy nie mógł być w żaden sposób zakwalifikowany jako zajęcia służbowe.

Stan epidemii w Polsce radykalnie zweryfikował pogląd na pracę zdalną. Choć prawdą jest, że już od jakiegoś czasu pojawiały się głosy na temat potrzeby wprowadzenia zmian w podejściu do czasu i systemu pracy, dopiero wyższa konieczność zdecydowała za nas.

Okazuje się bowiem, że nie zawsze musimy siedzieć w pracy, aby móc skutecznie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Niekiedy pracownik może być efektywniejszy, jeśli stworzy się dla niego przyjazne warunki. Ciasne biuro czy gwarny open space to nie zawsze dobre rozwiązania.

Co więcej, rozliczanie pracownika z realizacji konkretnych zadań, a nie z ilości godzin spędzonych w pracy, jest znacznie lepszą opcją, ponieważ dopiero wtedy jego działania przynoszą owoce. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji tak nagłej i niepewnej jak stan epidemii koronawirusa? Kto może sobie pozwolić na pracę zdalną i jak to zrobić, żeby skutecznie realizować wyznaczone zadania?

Kto nie może wykonywać swoich obowiązków na odległość?

Oczywiście praca zdalna nie jest dla każdego. Zawody wymagające bezpośredniego kontaktu z klientem bądź produktem:

  • pakowanie czy rozładunek towarów,
  • praca przy taśmie,
  • zbieranie owoców i warzyw,
  • usługi personalne typu fryzjer czy kosmetyczka,
  • ochrona osób i mienia,

nie mogą być wykonywane na odległość.

Istnieje też pula prac, która może być tylko częściowo zdalna. Dobrym przykładem jest tutaj branża medyczna. Epidemia sprawiła, że otrzymanie e-recepty na stale przyjmowane leki nie wymaga wizyty w przychodni, podobnie jak część spotkań bezpośrednich w gabinecie. Szczególnie dotyczy to lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz specjalistów, którzy prowadzą chorych przez lata. W wielu przypadkach wystarczy telefon lub wideokonferencja i przesłanie wyników badań. Zdalne porady mogą odciążyć służbę medyczną w przypadkach, gdzie niewymagana jest fizyczna obecność, chociaż nigdy nie zastąpią w pełni bezpośredniego leczenia.

W jakich zawodach praca zdalna może być efektywna?

W tej bardzo trudnej dla wielu z nas sytuacji praca zdalna to jedyny ratunek. Na szczęście, jeśli na co dzień pracowaliśmy w korporacji przy biurku, bez trudu będziemy mogli wykonywać dotychczasowe obowiązki z domu. Osoby związane z edukacją również mogą realizować swoje zadania bez większych problemów. Dzięki coraz powszechniejszej cyfryzacji nauczyciele dysponują bazą wiedzy, zgromadzoną w sieci, którą mogą udostępnić swoim uczniom. Narzędzia takie jak wideokonferencje czy konwersacje online dają szansę na bezpośredni kontakt.

Praca zdalna jest możliwa także w innych zawodach. Obsługę klienta i doradztwo można prowadzić na odległość. Wystarczy do tego telefon służbowy oraz komputer, dzięki którym zainteresowane osoby będą mogły się z nami skontaktować.

Obsługę zamówień wysyłkowych, nie tylko internetowych, można prowadzić zdalnie. Tak naprawdę większość prac biurowych da się wynieść poza tradycyjny schemat. Dzięki nowoczesnym technologiom, które ułatwiają komunikację oraz wykonywanie obowiązków zdalnie, można zrobić bardzo wiele.

Warto jednak dodać, że techniczne możliwości pracy zdalnej to jedno, bo czymś zupełnie innym są predyspozycje pracowników do pracy na odległość. Niektórzy z nas pracują efektywnie tylko wtedy, gdy mają narzucone, na przykład, ograniczenia czasowe dla danych zadań. Te osoby z pewnością z trudem odnajdą się w nowej sytuacji. Praca zdalna jest bowiem głównie dla tych pracowników, którzy, mając listę spraw do załatwienia, będą w stanie samodzielnie ułożyć sobie plan ich realizacji.

Czy praca zdalna może być efektywna Ingenes Data Studio rejestrator czasu pracy, elektroniczny obieg dokumentów, rejestracja czasu
Ingenes Data Studio rejestrator czasu pracy, elektroniczny obieg dokumentów, rejestracja czasu

Dlaczego warto pracować zdalnie?

Wiele osób docenia walory pracy na odległość za to, że mogą oni samodzielnie wyznaczać ramy czasowe swoich działań. O ile przełożony nie określi inaczej, możemy wykonywać swoje obowiązki o dogodnej dla nas porze.

Jeśli lepiej myśli nam się wieczorami, na przykład gdy domownicy pójdą już spać, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie wtedy zasiąść do pracy. Gdy w danej chwili nie czujemy się na siłach, możemy na bieżąco decydować o porze i kolejności wykonywania zadań.

Jak praca zdalna może być efektywna? Nowoczesne sposoby

Podstawowym narzędziem pracy zdalnej jest oczywiście komputer. Dzięki osobistym notebookom czy tabletom i laptopom możemy realizować zadania zawodowe z miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Ważne jest również podłączenie do sieci, ponieważ w ten sposób możemy komunikować się z innymi osobami i na bieżąco aktualizować wyniki swojej pracy.

Obecnie korporacje używają elektronicznych obiegów dokumentów, które nie tylko pozwalają na wymianę informacji, ale również zapisują wykonane przez nas zadania. Wystarczy zainstalować je na swoim urządzeniu i mieć dostęp do Internetu. Wyniki naszej pracy są na bieżąco zapisywane, a my możemy skutecznie zarządzać danymi.

Kontakt za pomocą komputera umożliwia również obieg ważnych dokumentów. Jeśli koniecznie potrzebujemy ich w wersji papierowej, możemy skorzystać z drukarki lub faksu. Jednak większością informacji możemy z powodzeniem wymieniać się, stosując pliki elektroniczne.

Jak skutecznie pracować zdalnie?

Aby misja się powiodła, musimy narzucić sobie pewną dyscyplinę. Choć faktem jest, że praca zdalna daje nam dużo swobody, to jednak obowiązki nadal są obowiązkami. Dowolność polega na tym, że możemy wybrać sobie czas pracy oraz okoliczności z nimi związane, jednak nadal będziemy rozliczani z powierzonych zadań. Warto być więc konsekwentnym i sukcesywnie realizować poszczególne obowiązki.

Jesteś zainteresowany oprogramowaniem dla firm? Skontaktuj się z nami.

Kontakt