Kanban innowacyjnie – zarządzaj handlem po japońsku

Opracowana niedługo po II Wojnie Światowej w zakładzie Toyoty w Japonii metoda zarządzania cieszy się niesłabnącą popularnością. Kanban jest wykorzystywany w coraz większej ilości przedsiębiorstw nie tylko w procesach produkcyjnych. Wynik to zapewne z jej przejrzystości i prostoty, a zarazem szerokich możliwości zastosowania, bo Kanban to nie tylko efektywne zarządzanie produkcją, to również przejrzysty widok na projekty, zlecenia jak i działania handlowe, a także dowolny inny proces, który postanowisz przedstawić w ten sposób. Kanban ma zastosowanie w dziale produkcji. Jak wykorzystać Tablice Kanban w inny sposób?

Kanban innowacyjnie - zarządzaj handlem po japońsku

Jeżeli mamy proces liniowy (dowolny) np. związany z podpisaniem kontraktu z klientem, zawsze składa się on z pewnych etapów. Zwykle przedstawiane są one w postaci Lejka Sprzedaży (O Lejku i „drill down” przeczytasz w nim w innym artykule). Jednak z Lejkiem często związany jest pewien problem, mianowicie kumulacja danych. Ogólnie rzecz ujmując, sporo widać lub nic nie widać – zależy to od tego co chcemy zobaczyć. Jeżeli interesuje nas konwersja lub suma kwot potencjalnych zamówień na poszczególnych etapach, to jak najbardziej Lejek Sprzedaży daje pełny i jasny obraz sytuacji.

A co gdy chcemy śledzić pojedyncze Prospekty? Lista jest dłuuuuuga i nie koniecznie wizualnie miła. Tutaj z pomocą przychodzi widok Kanban. Ustalamy etapy procesu sprzedaży (zwykle zgodne z piętrami Lejka) – stanowić one będą kolumny Tablicy Kanban. Następnie w odpowiednich obszarach poszczególne prospekty tworząc widok podobny do Lejka (obrócony o 90 stopni). Co istotne posiadają wszelkie potrzebne szczegóły, które powinny być widoczne na pierwszy rzut oka. Nazwa klienta? Data ostatniego kontaktu? Priorytet? W systemie INGENES jest możliwość zaprojektowania Kart Kanban wedle własnych potrzeb. Dodatkowo odpowiednie kolory mogą różne informacje podpowiadać.

Kanban i problemy w przepływie

Priorytet? A może czas opóźnienia od zakładanych wartości? Istotą Tablicy Kanban jest uwidocznienie elementów problematycznych. Możesz tak skonstruować Tablice, aby łatwo kontrolować poszczególne procesy, nie tylko handlowe ale również związane z obsługą Zamówień lub etapami Projektów. Jak zmienić Etap dla danego Projektu? Bardzo łatwo – „przeciągnij i upuść” rekord we właściwe miejsce. Może to również robić za Ciebie oprogramowanie –  automatycznie, np. w momencie wysłana Oferty do Klienta lub zarejestrowania podpisanego Kontraktu od niego.  System INGENES ma bardzo bogate możliwości zarówno w zakresie procesów handlowych, elementów związanych z zarządzaniem Projektami jak i delegowaniem Zadań. Interfejs jest intuicyjny, a dane przedstawiane w przejrzysty sposób.

Jesteś zainteresowany oprogramowaniem dla firm? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Dodaj komentarz