Pole Wyliczalne

< Cofnij

 

Informacja

Zobacz jak dodać moduł do aplikacji: Definicja Dodatków

 

W tym artykule dowiesz się jak zdefiniować pole wyliczalne, jako przykład stworzymy pole Przebieg które będzie liczyło ile kilometrów zostało zrobionych w danym przejeździe. Dowiesz się jak to zrobić za pomocą kodu a także za pomocą Model Edytora.

Pole Wyliczalne w kodzie

W poprzednim artykule stworzyliśmy klasę SamochodPrzejazd z polami StanLicznikaPrzed oraz StanLicznikaPo. Teraz z tych pól możemy wyliczyć ile dokładnie kilometrów zostało zrobionych w danym przejeździe za pomocą nowego pola (wyliczalnego) Przebieg. Aby to zrobić dopisujemy następujący kod do klasy SamochodPrzejazd:

// W tym miejscu będziemy definiować pola encji (properties).
// ...

public int Przebieg
    {
      get { return StanLicznikaPo - StanLicznikaPrzed; }
    }

 

Powyższy kod zdefiniuje nam nowe pole w klasie przejazdów, którego zadaniem będzie tylko wyliczenie różnicy pomiędzy stanem licznika po przejeździe a stanem licznika przed przejazdem.

Pole Wyliczalne w Model Edytorze

Dokładnie tak samo funkcjonujące pole wyliczalne da się zrobić w Model Edytorze który znajduje się w aplikacji Ingenes. Aby to zrobić musimy najpierw dostać się do Model Edytora (Tools -> Edit Model).

Następnie musimy zlokalizować pola klasy SamochodPrzejazd i dodać nowe.
(BOModel -> Ingenes.ExpressApp.(NazwaModułu).BusinessObjects -> SamochodPrzejazd -> OwnMembers) a następnie dodajemy nowe pole poprzez PPM w OwnMembers.

Uzupełniamy tak jak na obrazku:

 

Uwaga!

Jeśli pole nie jest widoczne w formularzu nowego przejazdu sprawdź czy nie jest schowane. (PPM -> Customize Layout)

Efekt Pracy

Do klasy SamochodPrzejazd zostało dodane pole wyliczalne Przebieg które oblicza ilość kilometrów pokonanych w danym przejeździe:

Następny Artykuł: Reguły Walidacyjne